Videoer
Fadervor med tegn
Download pdf med piktogrammer for Fadervor med tegn
Video: Trosbekendelsen med tegn
Her ligger to videoer af Trosbekendelsen med tegn – så er det bare at gå i gang med at lære tegnene:
- Trosbekendelsen i den almindelige udgave
- Trosbekendelsen i en kort udgave
Video: Velsignelsen med tegn/bevægelse
Velsignelsen med tegn og bevægelse udført af forkyndelsesnetværket i Kristelig Handicapforening. Musik af Hans Christian Joachimsen.
Søndagsfejring
På Kernehuset i Ans samles de ofte til en fælles søndagsfejring. For at skabe en genkendelig oplevelse for beboerne, bruges den samme liturgi hver gang. Beboerne inddrages så meget som muligt i fejringen. Det behøver ikke være planlagt på forhånd, men kan være ved at spørge hver enkelt undervejs, om hjælp til opgaver. Lydia Kousholt har udviklet liturgien, og vi har nedskrevet liturgien her og håber, at den kan blive brugt og inspirere i hjem og bosteder over hele landet.
Download liturgien til søndagsfejring her
Andagter
Liste over andagtsmateriale
Vi har spurgt bofællesskaberne, der er tilknyttet Kristelig Handicapforening om, hvilket andagtsmateriale de bruger. Det har vi samlet på en liste. Der er både bøger, andagter på youtube, sangbøger m.m.
Kig listen igennem og lad dig måske inspirere til noget nyt materiale
Andagtskasse – ide af Alice Mogensen
Alice er ansat på Hjertebo og er en del af forkyndelsesnetværket i Kristelig Handicapforening.
Alice har lavet en ‘andagtskasse’ der består af ting, der understreger bibelfortællingerne ved at gøre dem mere konkrete og sanselige.
Lad dig inspirere til at lave din egen andagtskasse
Guds gaver – et andagtsforløb
Udviklet af Lydia Kousholt, der er ansat på Kernehuset og er en del af forkyndelsesnetværket i Kristelig Handicapforening.
Lydia har lavet et forløb med 17 andagter, der alle handler om en af Guds gaver til os. Gennemgående er en stor gave (indpakket papkasse), hvor der til hver andagt er gemt noget i, der konkretiserer den pågældende gave, som andagten handler om
Der er bibelvers knyttet til hver andagt og en ide til, hvad man kan putte i gaven.
Du kan vælge at bruge hele andagtsforløbet, eller du kan plukke i de enkelte andagter.
Lad dig inspirere og tilpas det til den sammenhæng, du er i
Andagter fra KH-bladet
Julekalender
Her finder du et julekalender-andagts-forløb fra 2022 udviklet af Lydia Kousholt, der er ansat på Kernehuset.
Tanken bag julekalenderen er, at andagten hver starter med, at der pakkes én gave op.
I gaven ligger andagtsstykket, og hvis der skal bruges en form for remedie, ligger det også i gaven.
De enkelte andagter, vejledning og materialeliste ligger samlet her. God fornøjelse!
Pinse – et andagtsforløb
Her finder du et andagts-forløb, der omhandler pinse og er udviklet af Lydia Kousholt, der er ansat på Kernehuset.